På starten av nittitallet kom en av nabogårdene til Kjell Bjørneng og Jon Fyhri for salg. De to gårdbrukerne med hver sin gård gikk sammen om å kjøpe gården Nyrotnes på drøye 500 dekar. På den tida var det høy risiko å låne penger. Renta var høy, og landbruket hadde akkurat fått seg en nedtur med omtrent halvert kornpris, etter Øyangens omlegging av landbruket.
- Dette løste vi imidlertid greit ved å dele jorda mellom oss og beholde tunet. Da kunne gården bestå med sitt eget gårds- og bruksnummer. På tunet sto det igjen en gammel låve med fjøs og kaldluftstørke. Ingen av oss hadde noe særlig bruk for et gammelt kufjøs, men så for oss at vi kunne bruke kaldluftstørka til kornproduksjonen.
FRA BRANNRUIN TIL MODERNE KORNLAGERI første omgang fikk låven et løft med nye dører, slik at kaldluftstørka ble mer tilgjengelig. Men det gikk ikke mer enn ett år, så brant hele låven ned til grunnen. Da bestemte kornprodusentene seg for at de sammen ville sette opp ei korntørke med maskinhall, på branntomta til den gamle låven.
- Det var litt leit å se låven som vi akkurat hadde gjort i stand, brenne ned, men det ga jo muligheter for å bygge opp noe litt mer moderne enn kald- luftstørka, som var i den nedbrente låven. Så vi fikk med oss Erik Hoel, t�


































































































