kommunikasjonsrådgiver En artikkel fra Universitetet i Stavanger
Knud Knudsen har 40 års banebrytende forskning bak seg. Mest oppmerksomhet får han nå for sin forskning på besteforeldrerollen.
Les mer om det her: No kjem bestefedrane
I en fersk internasjonal bok om bestefedres rolle i våre dager er Knudsen eneste skandinaviske deltaker.
- I faglitteraturen har bestefedre til nå vært nesten usynlige. Som den første i sitt slag samler boken Grandfathers: Global Perspectives informasjon om bestefarrollen fra hele verden, forteller Knudsen. Boken er redigert av professor Ann Buchanan ved Universitetet i Oxford.
Somn verdens beste bestefar står Nobelpris på Knudsens ønskeliste. Han bruker TV som radio og lurer gjerne akevitt i gjestenes te for å holde kreativiteten på topp.
Du får ett års forskningsopphold i utlandet. Hvor vil du dra og hvorfor?
- Som Emeritus ville det vært supert med utenlandsopphold! Jeg ville reist til Madison, Wisconsin. Der finnes et sjenerøst og avansert sosiologimiljø, som samarbeider med økonomer og antropologer. Fra toppen i Social Science Building har man utsikt over vakre innsjøer og skoger, et syn som klarner sinnet. Jeg ville hatt familien med, slik at ung


































































































