Arkitektnytt
19.02.2021
- Hvis arkitekter skal redde verden, må vi være kunnskapssøkende og åpne for fagområder utenfor våre egne. Klimautfordringene kjenner vi til, men naturkrisen ligger litt etter i løypa. Den er ikke mindre viktig, skriver landskapsarkitekt Martine Knudsen.
FN har utpekt 2021 som starten på et tiår for naturrestaurering. Tapet av naturmangfold har gått så langt at vi ikke bare kan verne det som er igjen. Vi må også restaurere ødelagt natur.
Naturrestaureringskonferansen, arrangert av Norsk institutt for naturforskning i januar, viste eksempler der man har kommet et stykke på vei med å gjenskape tapt natur i Norge, som i det gamle skytefeltet på Hjerkinn og i flere myrområder. Innleggene viste også hvor komplisert naturrestaurering er, og hvor mange faktorer som er avgjørende for at vi skal lykkes. I de fleste restaureringsprosjekter må man ikke se et område isolert, men som del av en større sammenheng. Forskerne illustrerer denne sammenhengen med for eksempel styrking av kantsoner langs vassdrag som ess
Gå til medietNaturrestaureringskonferansen, arrangert av Norsk institutt for naturforskning i januar, viste eksempler der man har kommet et stykke på vei med å gjenskape tapt natur i Norge, som i det gamle skytefeltet på Hjerkinn og i flere myrområder. Innleggene viste også hvor komplisert naturrestaurering er, og hvor mange faktorer som er avgjørende for at vi skal lykkes. I de fleste restaureringsprosjekter må man ikke se et område isolert, men som del av en større sammenheng. Forskerne illustrerer denne sammenhengen med for eksempel styrking av kantsoner langs vassdrag som ess


































































































