AddToAny

Ambisiøs eller rastløs?

Flere utfordringer, frykt for å stagnere, mer lønn - motivasjonene for å skifte arbeidsgiver er mange. Men må du bytte jobb for å klatre i karrieren?
Gullklokke har lenge vært en belønning for 25 års tro tjeneste, men i dag er det få bedrifter som får anledning til å dele den ut: Mens den gjennomsnittlige levetiden for virksomhetene på Standard & Poor's 500-liste var på 61 år i 1958, er den på under 18 år i dag, ifølge en studie av McKinsey. Ikke at ferske jobbsøkere later til å ta nevneverdig notis. De har klokke på mobilen og ingen intensjon om å bli komfortable i én kontorstol. Maks to-tre år i samme jobb er strategisk for å bygge karriere, ifølge en medlemsundersøkelse utført av Ung i Finans.
Men må vi bytte jobb for å lykkes i arbeidslivet?

Gullklokke og vel så det
I mars feirer siviløkonom Sjur Larsen 34 år i Utenriksdepartementet (UD).
- Jeg har aldri gjort noe annet. Det høres ekstremt lite endringsvillig ut, men du verden, så mye gøy jeg har vært med på!
Via Teams, på det som er en snøfylt dag i Oslo, melder Norges ambassadør i Rabat om sol og pent vær i Marokko. På samme tid for ti år siden ville værmeldingen kanskje vært den samme, men den gang fra Hellas og Athen, hvor Larsen var ambassadør fra 2011 til 2015. I løpet av karrieren har han hatt elleve ulike jobber i UD, blant annet som byråsjef, seniorrådgiver og avdelingsdirektør. Rabat er hans fjerde utepostering.
- Vi har over 100 utenriksstasjoner, alle ledet av folk som ser seg godt egnet til det. Hjemme er det 20-25 toppstillinger. To ganger i året har vi flyttekabaler - én gang flyttekabal hjem, én gang flyttekabal ut. Det vil si at det er 100 ledere ute som mener seg berettiget til håndfullen av toppstillinger hjemme. Det betyr at folk som har arbeidet for deg, noen år senere kan bli sjefen din. Å ha en karriere i UD er ikke én linje som går sakte og rolig oppover, det går i rykk og napp.
Som ferdig utdannet siviløkonom ved Norges Handelshøyskole var Larsens karriereplan ikke mer spesifikk enn at han ville jobbe med noe spennende. Veien inn i UD var tilfeldig, via en bekjent. Han ble tatt opp som aspirant og fikk muligheten til å arbeide internasjonalt med sikkerhet i fast jobb. I valg av karriere har han prioritert stabi
Gå til mediet

Flere saker fra Magma

Da Benetton på 1990-tallet lanserte sine berømte - og beryktede - reklamekampanjer, var det ikke klærne som sto i fokus. Det var krig, sykdom og tabu.
Magma 15.10.2025
Denne artikkelen undersøker hvordan lojalitetsprogrammer i dagligvarehandelen i Norge, Storbritannia og Nederland varierer i strategisk utforming og evne til å skape kundeverdi.
Magma 15.10.2025
Mange virksomheter investerer i samfunnsansvar (CSR) som et ledd i omdømmebygging og differensiering, men nyere forskning indikerer at forbrukeres
Magma 15.10.2025
Lukt påvirker prestasjon og vår oppfatning av hverandre, ofte uten at vi er klar over det selv.
Magma 15.10.2025
Benetton vant verden med verdier. Nå kan standpunkt koste dyrt.
Magma 15.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt