Dette pågikk i over seks timer før politiet gikk til aksjon, ifølge VG.
Samtidig forsøkte Vest politidistrikt desperat å få flere politifolk på jobb. Det ble sendt ut en rekke SMS-er der politimannskapene ble oppfordret til å melde seg.
«Grunnet pågående situasjon i Bergen sentrum og motdemonstranter trengs det en umiddelbar oppbemanning av ressurser. Dette haster!» var en av de første meldingene som gikk ut.
Da det ikke meldte seg nok mannskaper, ble det sendt ut flere meldinger.
«Vær så snill å meld dere ()», het det i en annen.
«Grunnet pågående situasjonsbilde trenger kollegaene dine hjelp. Dere må melde dere til overtid snarest ()», er også deler av innholdet i en melding som gikk ut.
Satt i en farlig situasjon
Stian Torstensrud, som er plasstillitsvalgt for Bergen sentrum politistasjon, var ikke selv på jobb i helgen, men han har snakket med flere som var det.
Han mener politimannskapene som først rykket ut, ble satt i en farlig situasjon på grunn av lav grunnbemanning og økonomiske prioriteringer.
- Det jeg er opptatt av er det som skjer helt i starten, før alle hev seg rundt og kom på jobb. Da er det alt for få folk med for lite utstyr til å håndtere situasjonen. Det skyldes grunnbemanningen man har og at man ikke kalte inn politifolk tidligere på formiddagen. Man sitter i stedet på gjerdet alt for lenge før det kalles inn ekstra mannskaper. for å spare penger, sier han.
Torstensrud forteller at det ble kastet store steiner på politimannskapene helt i starten.


































































































