Forbruker-rapporten kan ryke
Forbruker-rapportens utgiver Forbrukerrådet har igjen valgt å la mulig nedleggelse av bladet være del av strategidrøftingen for kommende femårsperiode.
Forslag til strategidokument blir framlagt i et styremøte i dag. Deretter vil Forbrukerrådet holde en intern høring på de ti regionale kontorene, i løpet av sommeren.
Det skal være et ønske i dagens ledelse å etablere en kommunikasjonsstrategi der det "tales med én stemme", derfor er det foreslått å utradere Forbruker-rapporten som blad og som uavhengig redaksjon.
Redaktør Jarle Oppedal sier til kampanje.com at han synes det er for tidlig å mene noe om forslaget.
– Først må denne saken behandles, og så må jeg se hvilke vurderinger som ligger til grunn, sier Oppedal.
Sterk motstand i redaksjonen
Fagpressenytt kjenner til at et flertall i redaksjonen er sterkt i mot å forlate den uavhengige redaksjonelle linjen for Forbruker-rapporten. De kan gjerne gå med på at bladet går over til å være et rent nettprodukt, bare det opprettholder uavhengig redigering ifølge Redaktørplakaten.
Forbrukerrådet hadde også bladutgivelsen oppe til vurdering i 2005, men valgte å satse videre på Forbruker-rapporten.
Lang tradisjon for uavhengighet
Bladet har siden det ble grunnlagt i 1958, vært det eneste uavhengige forbrukertidsskriftet i Norge. Det ble etablert av det nydannede Forbrukerrådet fordi avisredaksjoner ikke ville ta inn resultater av tester der navngitte produkter kom svært dårlig ut.
Siden bygget Forbruker-rapporten opp sterk kompetanse på testing av alle typer produkter, på uavhengig grunnlag, og i samarbeid med søsterblader og -organisasjoner i mange land. De siste årene har redaksjonen også jobbet mye med å teste offentlige og private tjenester.

Tips en venn