Styrets årsberetning 2008

Det ble tydelig tidlig i 2008 at mediebransjen ville møte tøffere tider – også fagpressen. Både administrasjon og hovedstyret tok strategiske grep – med tanke på rasjonell drift og sikring av kompetansekvaliteten.  Dette medførte bl.a. at administrasjonen flyttet til mindre og rimeligere lokaler, bare noen meter unna de gamle lokalene. De nye kontorene i Akersgaten 43 er godt tilpasset dagens stab, og innbyr til et stimulerende arbeidsmiljø. I tillegg har man solgt  og sikret videreføring av Kanal F - et viktig element i Fagpressens fremgang i reklamemarkedet.

Styreleder Marit Aschehoug

Hovedstyret i Den Norske Fagpresses Forening (Fagpressen) har i 2008 bestått av Marit Aschehoug, redaktør Advokatbladet (styreleder), redaktør Georg Mathisen, Handelsbladet FK (nestleder), og følgende styremedlemmer: Annonsesjef Dagfrid Hammersvik, Juristkontakt, redaktør Arne Solli, Første Steg, utgiverrepresentant Ove Hansrud, Ask Media, journalist Tone Holmquist, Kommunal Rapport, annonsesjef Ellen Ekjord, Hus & Bolig, og utgiverrepresentant/ redaktør Per Helge Pedersen, Byggeindustrien. Styrets nestleder, redaktør Georg Mathisen trådte ut av styret i desember, da han gikk over i en stilling i dagspressen.
Hovedstyret har avholdt 10 styremøter, inkludert et to dagers seminar i London. Dette ble kombinert med Europas største internasjonale blad- og magasinkonferanse, Magazines 2008, arrangert av fagpressens engelske søsterorganisasjon PPA. Her fikk man drøftet styrestrategier, veivalg, medieutvikling og lignende med representanter fra både blader, organisasjoner og forlag – en særdeles nyttig og utbytterik arbeidsmetode. Mye av inspirasjonen og kunnskapen herfra vil bli brukt i styrets arbeid fremover.

Kanal F videreføres

Styrets arbeid og prioriteringer det siste året har vært preget av to viktige saker: Videreføring og salg av annonseselskapet Kanal F og bransjens endrede rammebetingelser. Når det gjelder Kanal F, igangsatte og gjennomførte styret den planlagte prosessen overfor selskapet Media Total as, som nå har tatt over virksomheten. Salget var avslutningen på en prosess, som startet ved årsskiftet 2007/2008. Kanal F har de to siste årene bidratt til et markert markedsløft for mediekanalen fagpresse, og det var derfor viktig for styret å videreføre og sikre dette. Nå har ikke Fagpressen lenger noen eierandeler i selskapet, og det kan derfor videreføres på et 100 prosent kommersielt grunnlag, på lik linje med bransjens øvrige aktører på dette området – en klar fordel både for bladene og foreningen. Det er derfor med tilfredshet styret registrerer at Kanal F lever videre og utvikler seg – og at dette medfører at hovedmålet er nådd: Et salgsselskap som på en profesjonell og tydelig måte bidrar til kollektiv vekst for Fagpressen! Styret er derfor av den mening at de investerte midlene er blitt brukt slik årsmøtet vedtok.

Endrede rammevilkår

Det ble tydelig tidlig i 2008 at mediebransjen ville møte tøffere tider – også fagpressen. Både administrasjon og hovedstyret tok strategiske grep – med tanke på rasjonell drift og sikring av kompetansekvaliteten. Dette medførte bl.a. at administrasjonen flyttet til mindre og rimeligere lokaler, bare noen meter unna de gamle lokalene. De nye kontorene i Akersgaten 43 er godt tilpasset dagens stab, og innbyr til et stimulerende arbeidsmiljø. Styret valgte også ikke å erstatte markedskoordinator Synne Mugaas, som gikk ut i svangerskapspermisjon helt i starten av 2009. I stedet vikarierer leder av Markedsforum og hovedstyremedlem, Dagfrid Hammersvik, i deler av stillingen. I tillegg til dette arbeider styret og administrasjonen sammen om en rekke tiltak som vil gå på kostnadseffektivisering for bladene, det viktigste prosjektet for 2009. Her vil det bli gjennomført en rekke tiltak med tanke på nye konsepter for fornuftig og økonomisk forvaltning av medlemsbladenes ressurser.

Medlemmer

Fagpressen har pr. 01.01 2009 til sammen 227 medlemsblader – varierende i opplag fra rundt 400 til over 448 000. I året som har gått har 20 blader meldt seg ut, mens 12 nye har kommet inn. Det er ingen spesiell trend bak tallet 20, det skyldes både nedleggelser av blader, sammenslåinger og bl.a. uenig-het om praktisering av Fagpressens viktige opplagskontroll. Det er blitt arbeidet mye med verving i 2008 og dette arbeidet blir selvfølgelig videreført i 2009.

Miljø, likestilling og økonomi

Driften av fagpressens sekretariat forurenser ikke det ytre miljø. Arbeidsmiljøet i administrasjonen betegnes som godt, og alle ansatte har vist stor arbeidsvilje og entusiasme. Det er ikke registrert skader eller ulykker i 2008. Sykefraværet var på 5,4%, mot 3,9% året før.
Hovedstyret i Fagpressen har åtte medlemmer, hvorav fire kvinner og fire menn. Administrasjonen består av fem ansatte, hvorav tre kvinner og to menn.
Foreningens ordinære driftsregnskap for 2008 gjøres opp med et overskudd på
kr 850 439 – mot budsjettert kr 650 000. Foreningens oppsparte kapital utgjorde
pr 31.12.2008 kr 3 149 659 – fordelt på de ulike fondene. Årsoppgjøret er avlagt under forutsetning om fortsatt drift, da hovedstyret ikke kjenner til forhold som tilsier noe annet.

Fremtid

2008 ble et år da Fagpresse både tok markedsandeler og økte i opplag. Hovedstyret ser positivt på utviklingen av Fagpressen videre, selv om også vår kanal vil merke endrede rammebetingelser både når det gjelder annonsører, opplag og lesere. Arbeidet med opphavsrett gjennom Kopinor er også særdeles viktig for Fagpressen, og en livsnerve i vår virksomhet. Derfor er også Fagpressen en aktør i den pågående debatt om kopiering og rettigheter.
Hovedfokus i 2009 blir å sette medlemsbladene bedre i stand til å møte vanskelige økonomiske tider. I tillegg vil loven om redaksjonell fridom i media kunne komme til å skape utfordringer hos enkelte fagblader, og styret ønsker fokus på dette fremover.
Hovedstyret ønsker å takke alle ansatte i administrasjonen for entusiasme og stå på-vilje i en utfordrende og arbeidskrevende periode. Takkes bør også alle tillitsvalgte som gjør en formidabel innsats i de viktige faglige fora.

 

Innkalling til årsmøte, samt påmeldingsskjema og agenda kan lastes ned her

Årsberetning med regnskap 2008 kan lastes ned her


Click to launch the full edition in a new window
Self Publishing with YUDU