Fagpressenytt » Nyheter » Arkiv » 2008 » 12 desember » Mange synspunkter på bladomlegging

Redaktør: Berit Nyman

Telefon: 93 43 33 45
bn@fagpressen.no

Fagpressenytt

Besøksadresse:

Akersgata 43
0158 Oslo

Telefon: 24 14 61 00

Mange synspunkter på bladomlegging

Et engasjert frokostmøtepublikum tirsdag hadde både meninger og spørsmål til redaktør Svein Åge Eriksen (bildet) som presenterte omleggingen av bladet Finansfokus. For 80 000 kroner har finansnæringens fotsoldater fått et helt annerledes medlemsmagasin.

Under vignetten "Vi la om bladet – slik gjorde vi det" bød Eriksen på en grundig og nærgående gjennomgang av hovedfasene i bladomleggingen.

Han fortalte om grundig forankring hos ledelsen i organisasjonen. Da han så i første utgave av det nye magasinet virkelig tok bladets formålsparagraf på alvor, med en kritisk sak om medlemsverving, var han glad for at han hadde brukt tid på forankring.

– Det ble en diskusjon i styret, der jeg var innkalt, men i ryddige former.

Nye Finansfokus har ikke større redaksjonelle ressurser enn før – redaksjonen består av halvannet årsverk, inkludert redaktøren. For å få pengesekken til å rekke lengre, ble det nye bladkonseptet et litt tykkere magasin som utkommer åtte ganger i året i stedet for ti. For å få mer ut av å bruke frilansere, har redaktøren jobbet mye med å knytte noen frilansere ganske tett til redaksjonen.

I salen var det mange som  hadde synspunkter på hvordan Finansfokus har løst ulike utfordringer. Eriksen fikk innspill om plassering av medlemsstoff, tydeligere presentasjon av temasaken som bladets bærende element, og flere hadde meninger om forsiden – som redaktøren sa han så langt er minst fornøyd med.

Alt begynte med en leserundersøkelse til 2000 respondenter, der det blant annet ble stilt slike spørsmål:

"Hva skal til for at Finansfokus skal være et blad du ikke kan unnvære?"

Og: "Hvis du selv fikk helt frie hender, hva slags saker ville du ha i bladet da?"

Nå er det nylig gjort en ny måling av hvor godt det nye magasinet har innfridd. Redaktøren er spent på å dykke ned i resultatene.

Mediamening

Tilpasset søk